Wydarzenia

liny stalowe

Liny stalowe to cięgna, których zadaniem jest przenoszenie sił rozciągających. Produkowane są ze stalowych drutów, nawijanych na centralny rdzeń. Produkcja lin stalowych musi być zgodna z normami europejskimi, krajowymi oraz wewnątrzzakładowymi. Tylko zastosowanie odpowiedniej jakości drutów i wykorzystanie właściwej technologii produkcji jest gwarantem bezpiecznej eksploatacji finalnego produktu. Warto w tej kwestii zaufać specjalistom i zdecydować się na współpracę z firmą, dla której dystrybucja lin stalowych jest podstawowym profilem działalności i opiera się na długoletnim doświadczeniu.

Najważniejsze etapy produkcji lin stalowych

Liny stalowe produkowane są z drutów stalowych, skręcanych śrubowo wokół rdzenia. Samodzielna warstwa drutów okrągłych to splotka. Splotki mogą posiadać punktowy lub liniowy styk drutów. Okrągłe druty na liny wytwarzane są ze stali niestopowej walcowanej na gorąco. Do ich produkcji używa się stali ocynkowanej lub nierdzewnej. Pierwszym etapem produkcji lin stalowych jest w związku z tym odpowiednie przygotowanie drutów. Rozpoczyna się ono procesem walcowania na gorąco oraz obróbką cieplną w piecu i basenie  z ołowiem. Końcowe etapy obróbki cieplnej to czyszczenie drutu węglem i chłodzenie wodą. Następnie druty umieszczane są w basenie z kwasem. Po kąpieli kwasowej druty muszą zostać przepłukane i dopiero wtedy mogą być pokryte powłoką z boraksu lub jego zamiennika. Kolejny proces to galwanizacja drutów, która rozpoczyna się obróbką cieplną, a jej właściwym etapem jest kąpiel w basenie z cynkiem, zakończona czyszczeniem węglem. Następny etap to ciągnienie wykańczające, które może obejmować także formowanie.

Kolejny etap to zwinięcie drutu. Czynność tą wykonuje się na specjalistycznych maszynach, nazywanych splotarkami. Drut nawijany jest na szpule maszyny, czyli inaczej przewijany na cewki maszyn skręcających. Na splotarkach dokonuje się również skręcenia rdzenia, który może być jednozwity lub wielozwity. Rdzeń liny może być wykonywany z włókna, stali lub tworzywa sztucznego. Gotowy rdzeń należy zaimpregnować z wykorzystaniem odpowiednich smarów. Kolejnym etapem jest skręcanie liny właściwej. Proces ten odbywa się na specjalnych maszynach, czyli skręcarkach i często nazywany jest także składaniem liny. To właśnie w tym momencie splotki są spiralnie skręcane wokół rdzenia. Po zwinięciu i uformowaniu splotek lina jest zamykana i nawijana na szpule. Efektem tego etapu jest powstanie gotowego produktu. Stalowe liny można dodatkowo łączyć ze sobą, wykonując odpowiednie sploty, czyli szplajsy.

Jakie liny stalowe można wyprodukować?

Podstawowym rodzajem lin stalowych są liny jednozwite, składające się z centralnego drutu rdzeniowego i nawiniętej wokół niego jednej lub kilku warstw splotek. Kilka splotek, które zwijane są śrubowo wokół centralnego rdzenia tworzą linę stalową dwuzwitą. Może ona składać się z jednej lub kilku warstw splotek, a jej cechą charakterystyczną jest dwukrotne zwinięcie drutu – najpierw przy tworzeniu splotki, a później przy tworzeniu liny. Druty w splotkach mogą być zwinięte w tym samym kierunku co same splotki lub w kierunku przeciwnym. Liny stalowe dwuzwite produkowane są ze splotek o dowolnym kształcie przekroju poprzecznego – od okrągłego, poprzez trójkątny, płaski i wstęgowy, aż do owalnego. Ostatnim rodzajem lin stalowych są liny trójzwite, które powstają poprzez spiralne zwinięcie lin dwuzwitych wokół rdzenia. Liny dwuzwite w takich przypadkach nazywane są liniskami.