Wydarzenia

Liny stalowe są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, stosuje się je w budownictwie, hutnictwie oraz przemyśle morskim. Są nieodłącznym elementem wielu urządzeń, np. wiertnic, żurawi, suwnic, palownic czy chwytaków do ścian szczelinowych.

Dzięki wyposażeniu takiego sprzętu w liny stalowe najwyższej klasy można zapewnić mu nieustanną pracę bez zbędnych przerw, które generują koszty i negatywnie wpływają na wydajność całego przedsiębiorstwa. W naszej ofercie odnajdą Państwo różne rodzaje lin stalowych. Jednym z nich są liny kowarkowane.

Czym charakteryzują się liny kowarkowane?

Liny stalowe kowarkowane to liny wyróżniające się specyficzną konstrukcją. Nazywane są także linami młoteczkowanymi. Określenie to związane jest ściśle ze sposobem ich produkcji, podczas którego ich przekrój jest zagęszczany drogą kowarkowania. Wytwarza się je ze splotek, które są podczas procesu produkcji poddawane specjalnym zabiegom zgniatania. Do tego celu wykorzystuje się urządzenie kompaktujące, ma ono za zadanie odkształcanie plastyczne splotek. Dzięki temu średnica splotki zmniejsza się, a wypełnienie jej przekroju metalem się zwiększa, równocześnie jej powierzchnia zewnętrzna staje się gładsza. W efekcie jest ona odporna na ścieranie, korozję i zanieczyszczenia.

Liny kowarkowane charakteryzują się zdecydowanie wyższą siłą zrywającą w porównaniu ze standardowymi linami stalowymi o takiej samej średnicy. Zagęszczanie przekroju liny przez kowarkowanie może być realizowane w różnym stopniu nasilenia. Wśród lin kowarkowanych możemy odnaleźć takie, które cechują się bardzo wysokim, średnim lub nieznacznym stopniem zagniecenia. W zależności od stopnia ich zagniecenia będą się one odznaczać inną wytrzymałością i odpornością na zrywanie.

Jakie są zalety stalowych lin kowarkowanych?

Liny stalowe kowarkowane mają wiele zalet. Przede wszystkim mają niezwykle gładką powierzchnię zewnętrzną o zamkniętej strukturze, do której nie przywierają zanieczyszczenia i która jest bardziej odporna na korozję oraz tacie powierzchniowe. Charakteryzują się długą żywotnością oraz imponującą wytrzymałością. Tak jak już wcześniej pisaliśmy, są to liny o podwyższonej sile zrywającej. Dzięki temu można je wykorzystywać do bardzo ciężkich i wymagających zadań, kiedy liczy się wyjątkowa wytrzymałość liny. Liny tego rodzaju po przecięciu nie rozwarstwiają się i są niezwykle wygodne w użyciu. Mają także większą elastyczność i są mniej podatne na wydłużenie.