Wydarzenia

Sposoby zakańczania lin stalowych zawarte zostały w normie PN-EN 13411. Norma ta opisuje  sześć możliwości – zaplatanie, tuleje, zalewanie metalem i żywicą, stosowanie zacisków kabłąkowych i sercówkowych oraz zakuwanie zakończeń. Jakie wyglądają poszczególne metody zakańczania lin stalowych? Na to pytanie odpowiadamy w artykule na naszym blogu.

Zaplatanie pętli dla zawiesi linowych

Zaplatanie pętli jest bardzo popularną metodą zakończeń zawiesi linowych. Sposób ich wykonania reguluje norma PN-EN 13411-2. Zawiesia zaplatane nie mają aluminiowych tulei, dlatego mogą być  wykorzystywane w środowiskach agresywnych chemicznie, w których nie można używać aluminium. Najpopularniejsze zawiesia zakończone są pętlami z obu stron. Wzmocnieniem pętli w zawiesiach linowych mogą być kausze, czyli kształtki mocowane do  uch liny. Kausze zabezpieczają linę przed uszkodzeniami mechanicznymi w wyniku przeciążeń, uderzeń czy starcia. Zakończenie kauszowe pozwala na zamontowanie dodatkowego ogniwa lub haka. Zaplatanie liny stalowej musi być wykonywane przez osoby z uprawnieniami.

Tuleje i ich zaciskanie

Kolejnym sposobem zakańczania lin jest użycie aluminiowej tulei zaciskowej. Wygląd i parametry złączki precyzuje norma PN-EN 13411-3. Wykorzystywane są do zakończeń z pętli zaciskanych tulejami uformowanymi za pomocą pętli flamandzkiej lub zwykłej, a także do wykonywania zawiesi, lin do dźwigów zgodnych z EN 12385-5 i lin jednozwitych zgodnych z EN 12385-10. Wybierając właściwą tuleję, należy uwzględnić zmierzoną średnicę i typ liny oraz jej rdzenia, a także współczynnik nominalnego metalicznego pola powierzchni przekroju lin. Większe tuleje zaciska się w przygotowanej do tego, specjalistycznej prasie hydraulicznej lub pneumatycznej. Mniejsze złączki,  do 5 mm, można zaciskać przy użyciu narzędzi ręcznych. Należy pamiętać o tym, żeby tuleje ściskać w jednym kierunku, bez obracania. Po zakończeniu operacji zaciskania powierzchnie styku dwóch części prasy powinny się ze sobą schodzić. W firmie Polsling korzystamy z pras hydraulicznych umożliwiających zaciskanie tulei na linach od 6 mm, aż do 76 mm.

Zalewanie metalem i żywicą

Zakończenia lin stalowych mogą być także zalewane metalem lub żywicą. Linę zalewa się odpowiednim stopem żywicy bądź ciekłym metalem w tzw. stożek. W firmie Polsling wykonujemy zakończenia lin przy użyciu żywicy do zalewania Wirelock. Żywica Wirelock jest przeznaczona do zastosowania z końcówkami wg DIN 83313 oraz CROSBY 416, 417 & 51. Jej zakres temperatur eksploatacyjnych wynosi od -54 ̊C do +115 ̊C, co sprawia, że jest to doskonałe rozwiązanie do stosowania w terenie.

Zaciski linowe kabłąkowe i sercówkowe

Kabłąkowe zaciski linowe przeznaczone są do lin splotkowych okrągłych. Służą do zabezpieczenia zakończeń lin oraz pętli z kauszą i bez kauszy. Zacisk składa się ze śruby w kształcie litery „U”, szczęki i nakrętek. Wielkość zacisków powinna być dobierana odpowiednio do nominalnej średnicy liny, a jeśli nominalna wartość liny jest pośrednia, stosuje się następną większą wielkość zacisku. Zacisków kabłąkowych nie można używać do lin jednozwitych. Nie mogą być także podstawowymi  zabezpieczeniami w dźwigach, wyciągach górniczych lub zakończeniach z pętlą dla zawiesi do dźwignic. Oprócz zacisków linowych kabłąkowych występują również zaciski sercówkowe. Zaciski te możemy podzielić na symetryczne, zgodnie z normą PN-EN 13411-6 oraz asymetryczne, zgodnie z normą  PN-EN 13411-7.

Zakończenia zakuwane

Zakuwanie lin stalowych umożliwia tworzenie zawiesi, a także zapewnia ich trwałość. Zgodnie z normą PN-EN 13411-8, zakuwanie końcówek lin wykonuje się na prasie hydraulicznej, a do zakuwania wykorzystuje się zaciski stalowe, aluminiowe, nierdzewne, miedziane, stożkowe  i  cylindryczne.  Zakuwane mogą być następujące rodzaje lin:

  • liny z rdzeniem stalowym, syntetycznym i organicznym,
  • liny czarne i ocynkowane,
  • liny nierdzewne.

Liny stalowe są szeroko wykorzystywane w wielu branżach, m.in. w branży budowlanej, transportowej i logistycznej. Zakończenia wykonane zgodnie z obowiązującymi normami zapewniają bezpieczeństwo użytkowania lin.