Wydarzenia

rdzeń liny

Podstawowy podział lin wyróżnia liny włókienne (naturalne lub sztuczne) oraz liny stalowe. Wytrzymałość lin stalowych może dochodzić nawet do 2400 MPa. Najszersze zastosowanie znajdują one w cięgnach nośnych, cięgnach bezpieczeństwa i cięgnach napędowych w wielu gałęziach przemysłu. Najważniejszym elementem budowy liny jest rdzeń oraz otaczające go splotki (liniska), zbudowane z pojedynczych drutów. Podobnie jak w przypadku ogólnego podziału lin, również ich rdzenie mogą być włókienne lub wykonane ze stali.

Jakie funkcje spełnia rdzeń liny stalowej?

Rdzeń liny stalowej pełni funkcję podpory dla splotek. To jednak nie jest jedyna jego funkcja. Rolą rdzenia w linie stalowej jest również nadawanie jej odpowiedniego kształtu i zabezpieczanie liny przed odkształceniami. Co więcej, rdzeń jest nasączany smarem i pełni w związku z tym także funkcję zbiornika smaru. Rdzeń wyznacza oś liny, bezpośrednio warunkuje formę przekroju poprzecznego i podpiera splotki. W niektórych przypadkach rdzeń zabezpiecza także splotki przed stykaniem się ze sobą. Rdzeń odpowiada także za właściwości liny stalowej, a jego kondycja wpływa na parametry techniczne liny. Co to oznacza w praktyce? Rdzeń warunkuje sztywność poprzeczną liny oraz wpływa na siłę odkrętności prawozwitej i lewozwitej. Rdzeń, który ulega postępującemu zużyciu eksploatacyjnemu, zawsze będzie zmniejszał żywotność liny stalowej. Zdaniem rdzenia jest poza tym tłumienie drgań poprzecznych i przejmowanie obciążeń poprzecznych.

Jakie są rodzaje rdzeni lin stalowych?

  1. Włókienne FC. Rdzenie włókienne mogą być naturalne NFC i w takim wypadku wykonywane są z bawełny, juty lub konopi. Rdzenie naturalne produkowane są  z włókien roślinnych, sizalowych lub bawełnianych. Drugim wariantem są rdzenie z włókien sztucznych SFC, do których zaliczamy włókna polipropylenowe. Rdzenie organiczne charakteryzują się większą elastyczną niż stalowe.
  2. Stalowe WC. Rdzenie stalowe również dzielą na dwa typy. Mogą występować w postaci liny stalowej IWRC lub w postaci splotki stalowej WSC. Rdzenie stalowe w większości przypadków produkowane są w postaci liny o konstrukcji 7×7. Rdzenie w postaci splotki o tym samym splocie co lina wykonywane są sporadycznie. Rdzenie stalowe są zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż włókienne. Są bardziej sztywne i mają większą odporność na działanie sił poprzecznych, zrywających i temperatury.
  3. Z tworzyw sztucznych SPC. Rdzenie z tworzyw sztucznych występują tylko w postaci pełnej.
  4. Mieszane EPIWRC. Rdzenie mieszane produkowane są z materiałów kompozytowych, będących połączeniem metalu i polimerów, czyli tworzyw sztucznych.