Wydarzenia

zaplatanie lin stalowych

Zaplatanie jest jednym z najpopularniejszych sposobów na zakańczanie lin, łączenie cięgien i tworzenie zawiesi z pętlami. Jest to również tańsza i trwalsza metoda niż np. zakuwanie w mufy lub zakładanie zacisków. Na czym polega zaplatanie lin stalowych? Zapraszamy do wpisu.

Jakie narzędzia wykorzystywane są do zaplatania lin?

Do łączenia zaplatania lin stalowych niezbędne są odpowiednie narzędzia, takie jak:

  • imadło
  • nożyce do cięcia lin stalowych
  • szydło do zaplatania liny

Zaplatanie pętli i szycie lin stalowych

Jednym z najczęściej spotykanych zaplotów lin jest zapleciona pętla. Prawidłowy zaplot pętli polega na wykonaniu co najmniej 5 serii przepleceń przenoszących ciężar, w kierunku przeciwnym do kierunku zwicia liny. Zaletą zaplatanych lin jest brak tulei aluminiowych, dzięki czemu mogą być stosowane nawet w środowiskach agresywnych chemicznie, gdzie nie można wykorzystywać aluminium. Dużą zaletą zaplotów jest elastyczność. Zawiesia linowe z zaplecionymi pętlami sprawdzają się m.in. podczas podnoszenia przy ograniczonej przestrzeni. Wąski zaplot pętli umożliwia łatwe przeciągnięcie zawiesia pod podnoszonym ładunkiem, może być on również zginany pod obciążeniem, choć nie może być załamywany.

Zaplatanie stosuje się również w celu szycia uszkodzonej liny stalowej bądź w celu połączenia ze sobą dwóch lin. W takim przypadku należy najpierw rozpleść końcówki każdej z nich, a następnie spleść je ze sobą. W miejscu zaplotu mogą pojawić się wystające druty stanowiące zagrożenie dla rąk. Aby  uniknąć zagrożenia, stosuje się zabezpieczenia zaplotów. Owija się je drutem, taśmą bądź zabezpiecza folią termokurczliwą.

Komu zlecić zaplatanie lin?

Od jakości wykonanego zaplotu zależy wytrzymałość zawiesia, dlatego zaplatanie powinno być wykonywane przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami i wiedzą o konstrukcji lin. W firmie Polsling zaplatamy zawiesia w średnicach do 40 mm, zgodnie z  normą PN-EN 13411-2. Wykonane zawiesia poddajemy próbom obciążeniowym przy użyciu specjalistycznego, sterowanego elektronicznie urządzenia do testowania i badania lin, zawiesi i uchwytów.