Metamorfoza Stadionu Śląskiego – Zadaszenie

Stadion Śląski, obecnie jedno z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce, nie zawsze prezentował się tak imponująco. Olbrzymia praca musiała być wykonana, aby przekształcić go w miejsce gotowe na przyjęcie największych wydarzeń sportowych i kulturalnych. Dzięki intensywnej modernizacji, stadion stał się symbolem nowoczesności i funkcjonalności. Poniżej prezentujemy metamorfozę stadionu, pokazując jak zmienił się na przestrzeni lat.

Ambitne Plany Stadionu Śląskiego na EURO 2012


W przygotowaniach do UEFA Euro 2012, Stadion Śląski był poważnym kandydatem do roli jednego z gospodarzy. Pomimo bogatej historii i intensywnych prac modernizacyjnych, w tym instalacji nowoczesnego dachu i innych udoskonaleń infrastrukturalnych, stadion nie został wybrany jako oficjalne miejsce turnieju.

Decyzja UEFA o nie włączeniu Stadionu Śląskiego była głównie spowodowana brakami infrastrukturalnymi. Chorzów, w przeciwieństwie do Katowic, nie miał odpowiedniej bazy hotelowej ani transportowej, co było jednym z kluczowych wymogów UEFA. Wspólna kandydatura Chorzowa i Katowic mogła rozwiązać te problemy, ale niestety, miasta nie zdołały złożyć wspólnego wniosku. Niestety, Stadion Śląski został stadionem rezerwowym Mistrzostw.

Rola Polsling w Modernizacji

Polsling odegrał kluczową rolę w modernizacji stadionu, szczególnie w zakresie dostarczania specjalistycznych lin, zawiesi i sprzętu podnoszącego, niezbędnych do budowy i montażu nowego dachu stadionu. Nasza wiedza i doświadczenie zapewniły, że użyte materiały spełniały najwyższe standardy bezpieczeństwa i trwałości.


Projekt obejmował kompleksowe zaprojektowanie i instalację struktur dachowych we współpracy z wiodącymi architektami i firmami budowlanymi. Nasz zespół odpowiedzialny był za koordynację i realizację tego ogromnego przedsięwzięcia. Producentem lin i (Stylite socket) był nasz partner firma BRIDON, której byliśmy wyłącznym przedstawicielem w Polsce. Od prezentacji ich rozwiązań dla architektury na Międzynarodowych Targach w Poznaniu, po finalizację.

Konstrukcje dachowe zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów, zaprojektowanych do wytrzymywania ekstremalnych warunków pogodowych. Zapewniają one solidne właściwości nośne, gwarantując bezpieczeństwo i długowieczność. Bridon Galfan Spiral Strand i Galfan Locked Coil Cable to integralne elementy wielu znanych konstrukcji zadaszeni owych na całym świecie. W portfolio naszego partnera są między innymi zadaszenia New Wembley czy Millennium Dome w Londynie.

Stadion Śląski kiedyś i dziś

Dziś Stadion Śląski to nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt, zdolny do organizacji dużych imprez. Pomimo braku Euro 2012, pozostaje centralnym punktem sportu i rozrywki w Polsce.

Arena w Chorzowie to miejsce, które gości różnorodne imprezy sportowe i kulturalne. Stąd, organizowane są tu mecze piłkarskie, zawody żużlowe, lekkoatletyczne mityngi, koncerty muzyczne, festiwale kulturalne oraz widowiskowe wydarzenia motoryzacyjne, takie jak pokazy Monster Trucków i motocyklowe. Stadion Śląski jest również areną dla biegów masowych, maratonów, wystaw, targów oraz wydarzeń korporacyjnych. Dzięki swojej wszechstronności, stadion przyciąga tysiące uczestników z całej Polski i zagranicy, stając się jednym z najważniejszych obiektów tego typu w kraju. To wszechstronna arena, która może dostosować się do różnych typów wydarzeń, co czyni go jednym z najważniejszych obiektów tego typu w Polsce.

Stadion przed modernizacją
Przed modernizacją Źródło https://www.stadiumguide.com

Stadion Śląski w trakcie modernizacji
Stadion Śląski w trakcie modernizacji Źródło obrazka: Archiwum Polsling

Stadion Śląski
Po modernizacji

Stadion Śląski po modernizacji

Powiązane Artykuły i Źródła

Dowiedz Się Więcej o Naszych Projektach

Aby dowiedzieć się więcej o naszym zaangażowaniu w projekt Stadionu Śląskiego, odwiedź naszą stronę portfolio. Tutaj znajdziesz realizacje naszych innych znaczących projektów.