Smarowanie Lin. Jak Dobrać Smar

Potrzeba wykorzystania smaru do lin stalowych

Liny stalowe powinny być konserwowane odpowiednimi smarami w trakcie eksploatacji, by osiągnąć maksymalną żywotność. W przypadku lin, smar jest niezbędny do zapewnienia jej optymalnego funkcjonowania. Smar w linie spełnia trzy podstawowe funkcje:

  • Zmniejsza tarcie wewnątrz liny pomiędzy drutami ułatwiając ruch liny;
  • Zapewnia ochronę przed korozją;
  • Zapobiega zużyciu trybologicznemu.

Dlaczego takie ważne jest wykorzystanie smaru podczas produkcji?

Smarowanie jest jednym z etapów produkcji liny, bardzo istotnym, ponieważ wiele uszkodzeń może rozwijać się wewnątrz liny. Brak odpowiedniej ilości smaru wewnątrz liny bądź splotek, stwarza więc ryzyko w postaci łatwiejszego rozwijania się korozji lub pęknięć, które nie będą widoczne na powierzchni.

Jaka jest potrzeba wykorzystania smaru w trakcie użytkowania liny?

W zależności od konstrukcji i w miarę możliwości należy upewnić się, co do kilku istotnych rzeczy. Po pierwsze, czy powierzchnia jest odpowiednio nasmarowana. Po drugie, czy odpowiednia ilość smaru znajduje się wewnątrz liny. Brak zapewnienia odpowiedniego smarowania powierzchni może być przyczyną wycierania się powierzchni liny. Co za tym idzie, może to skutkować obniżeniem czasu użytkowania nawet o 30%.

Poziomy zastosowania smaru

Korzystając z instrukcji, opracowanych przez naszego dostawcę i uznanego producenta lin na świecie firmę BRIDON-Bekaert, która oprócz lin również zaopatruje nas w smary do tychże, poniżej zamieszczamy tabelę pokazującą stopnie przesmarowania liny.

Jak zatem wybrać smar?

Typ smaru konserwującego oraz częstotliwość stosowania, różni się w zależności od konstrukcji liny, warunków eksploatacyjnych i zastosowania. Kryteriów doboru smaru jest wiele, ale najistotniejszymi są: środowisko w jakim lina jest używana (temperatura, wilgotność, ciśnienie) oraz praca jaką lina wykonuje. O doborze smaru decydować mogą nie tylko czynniki związane bezpośrednio z pracą liny, takie jak np. ekologiczność – ostatnio staje się coraz bardziej popularne w przypadku lin używanych na morzu, wykorzystywanie smarów, które zawierają substancje neutralne dla środowiska. Sprawa wyboru odpowiedniego smaru nie jest taka oczywista, biorąc pod uwagę ilość i różnorodność smarów dostępnych na rynku. Dlatego w tej sprawie obowiązuje jedna zasada – należy zawsze skonsultować się z producentem liny, który pomoże wybrać odpowiedni smar, aby uniknąć niepożądanych sytuacji.

Klikając w poniższy obrazek, będziesz miał okazję obejrzeć film nt. smarowania.

Bridon-Bekaert lubricants for steel wire ropes – Brilube Ultra

Typologia smaru

Co do różnorodności smaru, to istnieje wiele smarów o różnych formach i konsystencjach od niemal płynnych przez przypominające wosk, aż po sztywną galaretę. Każdy z tych smarów zaprojektowany w celu zapewnienia jak najlepszego funkcjonowania liny.

Firma Bridon-Bekaert the Ropes Group może z pewnością pochwalić się dużym doświadczeniem w produkcji lin. Poświęciła również wiele lat na opracowanie specjalistycznych smarów konserwujących, które wchodzą w skład serii produktów Brilube, które mamy w swojej ofercie. Zaawansowana technologicznie formuła smarów Brilube pozwala na uzyskanie maksymalnych parametrów liny. Smary Brilube 30, 40 i 50 mogą być nanoszone szczotką, techniką kropelkową lub dozownikiem pod ciśnieniem. Smary Brilube 60, 70 i 90 powinny być nanoszone za pomocą specjalnych systemów generujących wysokie ciśnienie odpowiednich dla lin różnych średnic i konstrukcji. Zasada działania tych systemów polega na wtryskiwaniu pod wysokim ciśnieniem smaru do wnętrza liny, z jednoczesnym czyszczeniem liny i usuwaniem wilgoci, resztek smaru i brudu.

W celu uzyskania szczegółów oraz zakupu smaru, skorzystaj z naszego formularza Kontakt